X Shore AB är ett svenskt teknikbolag som utvecklar och tillverkar helt elektriska båtar med fokus på hållbarhet, design och effektivitet. Från sitt huvudkontor i Stockholm och sin toppmoderna fabrik i Nyköping driver bolaget utvecklingen mot en ny era av utsläppsfritt båtliv. Visionen är att göra båtlivet mer tillgängligt, tystare och miljövänligt, utan att kompromissa med känslan av frihet på havet.
En svensk pionjär inom elbåtar
Bolaget grundades 2016 av Konrad Bergström, känd entreprenör och tidigare medgrundare till Zound Industries (Urbanears/Marshall). X Shore föddes ur en passion för havet och en vilja att kombinera teknik och design med miljöansvar. Redan 2020 lanserades den första eldrivna båten Eelex 8000, följd av X Shore 1 och X Shore PRO, som tillverkas i Nyköping, en anläggning byggd för att producera över tusen båtar per år.
Varje båt utrustas med en 170 kW elmotor och ett 126 kWh litiumjonbatteri som ger upp till 100 nautiska mils räckvidd vid lägre hastigheter. X Shores båtar erbjuder samma acceleration och körglädje som en motorbåt med förbränningsmotor, men med noll utsläpp, lägre driftkostnad och minimalt underhåll.
Hållbarhet i fokus
X Shore är en föregångare inom elektrifieringen av maritima transporter. Genom att ersätta fossildrivna motorer med eldrift minskar koldioxidutsläppen drastiskt, upp till två ton CO₂ per säsong vid normal genomsnittlig användning. Båtarna tillverkas med återvinningsbara material som kolfiber och glasfibersandwich, vilket gör dem både lätta och robusta.
Bolaget arbetar aktivt för att skapa en koldioxidneutral tillverkningskedja och använder el från förnybara källor i produktionen. Den tysta driften minskar dessutom ljudpåverkan på marina ekosystem, vilket gör X Shore till en aktör som driver både teknisk och ekologisk innovation framåt.
Möjlighet att investera i X Shore
X Shore AB är ett onoterat bolag, vilket innebär att aktien inte handlas på någon börs. Genom Monitor Capital Markets, en licensierad mäklare under Finansinspektionens tillsyn, kan investerare i vissa fall få möjlighet att handla aktier i bolaget. Handeln sker genom matchning mellan köpare och säljare och ska inte betraktas som ett offentligt erbjudande.
Att investera i onoterade bolag innebär högre risk och begränsad likviditet. Det finns ingen garanti för framtida avkastning. Informationen på denna sida är generell och utgör inte investeringsrådgivning. Den som överväger att investera bör ta del av bolagets publika information och vid behov rådgöra med en oberoende rådgivare.
Are you interested in investing?
Contact us for more information on how to trade and how you can become a shareholder.
Other unlisted companies investors follow
About Sigrid Therapeutics | Nordic countries | Nicoya AB | Exeger



A selection of companies where we’ve facilitated transactions →
We broker deals in both innovative startups and established corporations. So far, we've completed transactions in more than 130 companies – and we actively track and have insight into over 1,000 companies. Our broad investor network means new opportunities are always on our radar.