Candela Technology AB är ett svenskt teknikföretag som står bakom en av de största innovationerna i modern båthistoria, eldrivna bärplansbåtar som bokstavligen lyfter ur vattnet för att minska energiförbrukningen dramatiskt. Genom att kombinera avancerad ingenjörskonst med elegant skandinavisk design har Candela tagit fram ett nytt sätt att färdas till sjöss tyst, snabbt och helt utan utsläpp.
När framtidens båtar blir verklighet
Candelas egenutvecklade bärplansteknik minskar motståndet i vattnet med upp till 80 procent, vilket gör det möjligt att färdas långa sträckor på el utan att kompromissa med hastighet eller effektiviteten. Resultatet är båtar som glider fram med minimal påverkan på miljön, lika bekväma som de är effektiva.
I sortimentet finns modeller som Candela C-8, en elegant fritidsbåt för privatpersoner och Candela P-12 Shuttle, världens första elektriska bärplansfärja för kollektivtrafik. P-12 används redan i Stockholm och är planerad för drift i flera internationella städer, bland annat Mumbai, Bangkok och Maldiverna, där den förväntas ersätta bränsletörstiga färjor med en helt utsläppsfri lösning.
Man kan säga att Candela är ett företag som omdefinierar hur städer och samhällen kan använda sina vattenvägar för hållbara transporter.
Från vision till global rörelse
Bakom bolaget står grundaren och vd:n Gustav Hasselskog, som redan 2014 ställde sig frågan, ”Varför skulle inte elbåtar kunna vara bättre än bensindrivna?” Svaret blev starten på Candela, som idag sysselsätter över 200 experter från 20 olika länder inom områden som hydrodynamik, maskininlärning, reglerteknik och konstruktion.
Bolagets mål är att driva övergången till fossilfria sjötransporter och visa att teknik, estetik och hållbarhet kan gå hand i hand. Genom sina innovationer vill Candela göra eldrivna båtar till norm, inte undantag.
Möjlighet att investera i Candela
Candela Technology AB är ett onoterat aktiebolag, vilket betyder att aktien inte är tillgänglig på någon börs. Möjlighet till handel kan dock finnas via Monitor Capital Markets, en licensierad aktör under Finansinspektionens tillsyn. Alla transaktioner sker mellan köpare och säljare, och utgör inte ett offentligt erbjudande.
Viktigt att veta: investeringar i onoterade bolag innebär hög risk och låg likviditet. Det finns ingen garanti för framtida värdeutveckling eller möjlighet att sälja aktier när man vill. Informationen på denna sida är av generell karaktär och ska inte betraktas som investeringsrådgivning. Den som överväger en investering bör alltid granska bolagets offentliga uppgifter och vid behov rådfråga en oberoende rådgivare.
Är du intresserad av att investera?
Kontakta oss gärna för mer information om hur handeln går till och hur du kan bli delägare.
Andra onoterade bolag investerare följer
Blykalla | Altris | Sigrid Therapeutics | Billogram | X Shore



Ett urval av bolag som vi har gjort transaktioner i →
Vi förmedlar transaktioner i både innovativa startups och etablerade storbolag. Hittills har vi hanterat affärer i över 130 bolag, utöver dessa har vi även översikt och insyn i fler än 1000 bolag. Genom vårt starka nätverk av investerare tillkommer ständigt nya bolag och attraktiva investeringsmöjligheter.